Glavni stilovi gina i koktel na poklon
- 30.03.2015.
Glavni stilovi gina
London gin (London dry gin) najpoznatija je kategorija koja se također naziva English style. Naziv London ne označava porijeklo, nego stil koji se može proizvoditi u cijelom svijetu. Kod London dry gina mogu se koristiti umjetne arome i bojila osim šećera u točno propisanim količinama, koje ne smiju prelaziti 0,1 grama po litri završnog proizvoda.
Plymouth gin je gin koji proizvodi jedna jedina destilerija – Plymouth ili Black Friars Distillery – koja zadržava prava da jedina koristi ovu denominaciju. To je stil kao London dry, s minimalnim dodatkom šećera.
Old Tom gin preteča je London dry gina. Bio je vrlo popularan u 18. stoljeću, mekši i slađi gin. Takav je bio iz razloga da se ublaži niža kvaliteta baznog alkohola.
Yellow gin pušten je na odležavanje u drvenim bačvama nekoliko mjeseci kako bi zaprimio zlatno žućkastu boju i na taj način postao poseban.
Sloe gin je liker na bazi gina u kojem se u infuziji dodaju šljive. Kod nekih receptura potreban je i određen period odležavanja u drvenim bačvama.
Za Genievre ili Jenever smatra se da ima veću strukturu, a danas se takva tipologija proizvodi u Belgiji, Nizozemskoj i Njemačkoj. Postoje dvije vrste takvog gina: jonge – mladi gin, i oude – stari gin koji se pušta na odležavanje u drvu u razdoblju od jedne do tri godine.
Ne samo gin & tonic…
Najpoznatiji način konzumiranja gina je u mješavini s tonikom kako bi dobili gin & tonic, jedno od najpopularnijih koktela na svijetu. Slavni Pimms No 1 Cup bogato je ukrašeno piće na bazi gina i limunade, popularno u Engleskoj u ljetnim mjesecima. Polo turniri ne bi bili isti bez njega!
Pink Gin sa samo kapljicom ili dvije Angostura Bittersa, bio je popularan u odajama mornaričkih časnika. Ni sa čime da ga razrijedi, bio je iznimno jak!
Sloe Gin radi se od gina i probodenih plodova trnine koji se u njemu maceriraju, s dodatkom šećera, od rujna, kad trnina daje plodove, pa sve do prosinca kada dobije zagasito ružičastu boju. Tada se procijedi i puni u boce. Oduvijek je popularno božićno piće u ruralnim dijelovima Velike Britanije.
I danas kroz miksologiju dolaze do izražaja mnoge stare recepture koje u osnovi ili kao sastavni dio imaju gin te se njegova primjena širi zahvaljujući radu mlađih barmena i njihovoj strasti prema tom destilatu.
Za kraj donosimo vam nešto neuobičajeniji gin-koktel na bazi grožđa koji je za nas pripremio Marko Ristić, predsjednik Udruge barmena Istre, koji vodi i školu miksologije za nadobudne mlade barmene.
5 cl gina
2 cl soka od limete
2 cl sirup od bazge
Iscijediti svježe grožđe do pola čaše, dodati gore navedene sastojke i led. Promućkati i procijediti dva puta. Aromatizirati vrh čaše korom naranče koja se stisne prstima tako da se eterična ulja koja izađu mogu zapaliti upaljačem (vidi sliku).