Što ćemo i kako piti u 2018. godini
- 18.01.2018.
Spoiler alert- i dalje volimo craftove!
Tko god se morao makar malo pozabaviti trendovima, istraživanjem tržišta i pozicioniranjem brandova na tom tržištu, morao je nabasati i na tu činjenicu: hrana je trend, hrana je in. Čak su se i svepopularne dijete prilagodile trendu: više nije fora izgladnjivati se, jer osim što ne funkcionira, nema ni potrebe za time: čudotvorne dijete u kojima se za mjesec dana može doći do tijela iz snova zamijenio je holistički pristup, clean eating, paleo, LCHF, keto, prehrana špiljskog čovjeka. Nova se mjesta otvaraju gotovo svakodnevno, a ponuda se širi i diverzificira: od pivskih i vinskih barova, do specijaliziranih restorana koji nude upravo određen tip kuhinje, slastičarstva visoke kategorije, ali i malih kafića koji kao da su ispali iz nekog berlinskog kvarta (Botaničar i Quahwa, gledamo u vas). Nešto se važno događa s hranom i pićem – postali su nam dovoljno važni da o njima pišemo, čitamo, istražujemo.
A za one među nama koji žele otkriti i saznati što će biti super fora prije nego to prigrle svi i njihov brat također, evo pregleda trendova koji će ove godine drmati tržištem. Nemojte reći da vam nismo na vrijeme otkrili.
10. Craft porteri i stoutovi
Britanci ovo predviđaju kao jedan od glavnih trendova u 2018. godini, a mi smo ponosni jer su hrvatski craft pivari već krenuli u tom smjeru. Već smo ove godine imali gušta piti neke sjajne craft portere i stoutove, a za očekivati je da ih sljedeća godina donese još podosta. A ako je vjerovati trendovima sa zapada, u velikom i trknutom stilu vratit će se i lageri kao jednostavnija i neopterećujuća varijanta, posebno imajući u vidu nogometno ludilo koje nas očekuje.
9. Viski i pivo, savršeni par
Šalimo se, nisu – ne zove se taj spoj bezveze beton. Ali nešto se lijepo događa s pivarima i proizvođačima viskija. Glenfiddich je dio svojeg viskija počeo proizvoditi u IPA bačvama, a neke male pivare počele su dio piva proizvoditi u viski bačvama. Sve se to, naravno, zbiva u Britaniji i pitanje je koliko je taj trend primjenjiv na nas – ali ako ništa drugo, sigurno će barem finalni proizvod naći mjesta kod neobičnosti žedne hrvatske publike.
8. Vermouth, Porto, Calvados
Vermouth stječe sve glasniju i popularniju sljedbu nakon što je godinama bio zaboravljen negdje u dnu minibara. Prodaja raste od 2016. godine, a prošla je godina označila takvu prekretnicu, da su neki retaileri na britansko tržište izbacili svoje verzije Vermoutha.
Što se Porta tiče, 2018. godina mogla bi biti godina u kojoj će on konačno eksplodirati i postati trendy piće, kao gin tonik prije koju godinu.
A Calvados je tu jer želimo da konačno stekne važnost i vrijednost koja mu po svakome pravu pripada.
7. Pjenušci koji se služe na ledu
Pojavili su se prošle godine i nismo baš bili sigurni što mislimo o tome, ali i za 2018. godinu najavljeno je da će tržištem dominirati pjenušci koji su napravljeni posebno da se služe na ledu. Eto, ako ste se pitali što ćete piti vrućih ljetnih noći, imamo rješenje i za to.
6. Italija (i Istra)
Hrvatima vole talijansku spizu i talijanska vina. Toliko da su talijanska vina sastavni dio čak i relativno šturih polica nekih supermarketa. Dobra vijest: Talijani imaju mnogo sjajnih vinskih regija koje bismo mogli čitav život istraživati. Još bolja vijest: Mediteran je generalno ponovno in, a s Mediteranom i sve što Talijani proizvode i nude.
Što se nas tiče, Istra je specifična priča koja je – čini nam se – konačno dosegla onu razinu prepoznatljive kvalitete da se gotovo više ne moramo pitati je li dobro. Čim je s one strane Učke, barem je korektno. A ostatak Hrvatske tek počinje otkrivati neke male i neobične vinare (Brečeviću, mislimo na tebe) tako da je la cucina istriana trend 2018. godine.
5. Krajnji jug Hrvatske
Nepošteno bi bilo reći da su vinari s hrvatskog juga dosad spavali, ali svakako nisu bili jako agilni. Barem ne koliko su mogli. Ali nove generacije vinara koje dolaze malo pomalo mijenjaju tu percepciju. Pripazite ove godine na krajnji jug: Crvik je već pokazao da ima puno snage u njemu s maceriranom malvasijom i cabernet sauvignonom, Luka Krajančić svake godine stekne novog strastvenog ljubitelja, Jo Ahearne nam pokazuje kako tretirati autohtone sorte… A to je samo dio razloga zašto krajnji jug stavljamo među top trendove ove godine.
4. Tonici i urban drinks
Fever Tree i Thomas Henry tonici poznati su svakom ozbiljnijem ljubitelju ginova. Posebno onome koji u svoj gin ulaže mnogo pažnje (i novca). I na tom je valu zajahala kategorija pod nazivom „urban drinks“. To su razne limunade, čajevi, ledeni čajevi, ledene kave, vode s okusom… cijeli niz điđa koje vam stvarno ne trebaju, ali su upakirane u super dizajnerske boce koje vaše malo hipstersko srce jednostavno mora posjedovati. I to je trend koji će se dodatno utvrditi ove godine.
3. Gorki okusi
Gorko je hit u cijeloj Europi. Analitičari tvrde da je glavni krivac negroni (gin, vermouth, Campari) koji je lani poharao zapadnoeuropske barove. Ali bilo je zapravo samo pitanje dana kada će nepca naučena na gorčine i navikla na složenije ginove potražiti i posve gorke koktele. A potražnja za bitterima je tek počela – pripremimo se da ove godine gorki ili gorkasti kokteli zauzmu i naše tržište.
2. Craft ginovi
Nakon piva i – donekle – vina, na red dolaze i žestoka pića. Prošle smo godine imali priliku probati ginove raznih hrvatskih destilera, kao što su Bibich, Brigljević, Aura… Za ovu godinu već nam je najavljen Luftbremzer kao prvi koji se brendira kao craft gin. Imaju jako cool dizajnirane etikete, potrudili su se oko crowdfunding kampanje – treba li više razloga za tvrdnju da ćemo ove godine piti gin, gin i onda opet gin?
1. Miksologija
Lani je otvoren Aperitivo, bar koji se diči najimpresivnijom listom žestokih pića u nas. Žestoka se pića polako, ali sigurno probijaju na police barova i čitava se scena polako, stvarno polako pomiče. Sve su oči zasad uprte u Aperitivo koji je otišao najdalje i očito vjeruje u potencijal hrvatske publike. A i mi vjerujemo da je konačno kucnuo čas da se poigramo i s miksologijom i počnemo uživati u šarenim, divnim koktelima.